Celkový počet ľudí zaočkovaných proti koronavírusu v Maďarsku dosiahol v sobotu 4 023 137, keď len za posledný deň podali očkovaciu látku vyše 177 000 ľuďom. Informoval o tom operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. Držitelia tzv. očkovacích preukazov môžu od sobotného rána navštevovať kiná, divadlá, hotely, interiérové stravovacie zariadenia, kúpele, posilňovne, knižnice, múzeá a rekreačné zariadenia, ale aj športové podujatia. Začiatok zákazu nočného vychádzania sa posunul na polnoc a obchody môžu byť otvorené do 23.00 h.

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok uviedol, že k uvoľneniu dochádza po tom, ako v krajine zaočkovali prinajmenšom prvou dávkou vakcíny už štyri milióny obyvateľov, čo zodpovedá približne 40 percentám populácie. „V minulosti sme sa bránili (proti nákaze) zatváraním, aby sme spomalili šírenie vírusu. Dnes sme však v útoku… Vakcína je ako nepriestrelná vesta, vírus sa od nej odráža,“ uviedol.

V uplynulých 24 hodinách zomrelo v súvislosti s covidom 161 chorých, čím celkový počet obetí pandémie stúpol na 27 701. V tom čase pribudlo 1948 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a aktuálne je infikovaných; 236 572 osôb. V nemocničnom ošetrení je 5191 pacientov, z ktorých 621 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Počet kompletne zaočkovaných stúpol na 1 948 728.

(tasr, min)