Venezuelského lekára, známeho liečením chudobných počas pandémie španielskej chrípky pred storočím, vyhlásili za blahoslaveného, čo je v rímskokatolíckej cirkvi prvým krokom k svätosti. Informovala o tom v piatok stanica BBC. José Gregorio Hernández, ktorý sa narodil v roku 1864, je vo svojej krajine uctievaný ako „lekár chudoby“. Zomrel v roku 1919 vo veku 54 rokov, keď ho v Caracase zrazilo auto. Blahorečenie prichádza po tom, ako mu cirkev pripísala zázrak za záchranu života dievčaťa.

Yaxury Solórzanová v roku 2017 prežila postrelenie do hlavy. Lekári tvrdili, že ak prežije, bude trvalo postihnutá. Desaťročné dievča sa však plne zotavilo. Jej matka sa podľa cirkevných záznamov modlila za jej záchranu práve k Josému Gregoriovi Hernándezovi.

Hernández pochádzal z mesta Isnotú vo venezuelskom štáte Trujillo. Študoval v Paríži, Berlíne, Madride a New Yorku, a neskôr sa stal uznávaným bakteriológom. Venezuelskí katolíci sa usilovali o jeho blahorečenie už od roku 1949. Pápež František podpísal príslušný dekrét vlani v júli, po uznaní zmieneného zázraku. Podľa rímskokatolíckeho protokolu sa však po blahorečení musí dokázať ďalší zázrak, po ktorom môže byť daná osoba vyhlásená za svätú.

(tasr, min)