Spoločnosti Tubex a Slovakia Packaging v Žarnovici majú oprávnenie vyhlásiť štrajk. Zamestnávajú stovky ľudí.

Dôvodom je neúspešné kolektívne vyjednávanie kolektívnej zmluvy v oboch spoločnostiach na roky 2021 – 2022. Informovali o tom zástupcovia Základnej organizácie (ZO) Odborového zväzu (OZ) KOVO Tubex Žarnovica.

„Na základe hlasovania o štrajku, v ktorom hlasovali zamestnanci spoločností, oznamujeme, že hlasovanie bolo ukončené. Uskutočnilo sa v súlade so zákonom o kolektívnom vyjednávaní, v termíne od 14. do 27. apríla tohto roku,“ uvádzajú v stanovisku s tým, že sa do neho zapojila nadpolovičná väčšina zamestnancov oboch spoločností, z ktorých väčšina podporila štrajk.

„Kolektívne vyjednávanie začalo v októbri 2020, uskutočnilo sa celkom sedem kôl kolektívneho vyjednávania, z toho tri kolá sa konali pred sprostredkovateľkou. Sporné ostali dva body kolektívnej zmluvy, a to plošné zvýšenie mzdy každého zamestnanca a sprísnenie podmienok 13. a 14. mzdy,“ vyhlásil hlavný vyjednávač kolektívnych zmlúv a predseda Výboru ZO OZ KOVO Tubex Žarnovica Pavel Kúš.

Ako dodal, od roku 2007 bola 13. a 14. mzda v oboch spoločnostiach vyplácaná vo výške 100 percent základnej mzdy zamestnanca. Aktuálne zamestnávateľ prišiel s návrhom, aby táto mzda bola podmienená hospodárskymi výsledkami a ekonomickými ukazovateľmi, a to vo výške 10 až 45 percent podľa odpracovaných rokov zamestnancov. „V číselnom vyjadrení to znamená, že namiesto 808 eur, čo predstavuje jedna z týchto miezd, by väčšina zamestnancov dostala 120 alebo 240 eur,“ vysvetlil Kúš.

Spoločnosť Tubex zamestnávala vlani 389 zamestnancov, jej hlavným výrobným zameraním je výroba túb pre farmaceutický, potravinársky, kozmetický a chemický priemysel.

(tasr, bop)