Pápež umožnil vatikánskym súdom súdiť kardinálov a biskupov. Reforma má ukončiť výsadu vysokopostavených cirkevných predstaviteľov.

Kardinálov a biskupov obvinených z trestných činov mohol až doteraz súdiť iba najvyšší súd pozostávajúci z troch kardinálov, ktorým pomáhali dvaja či viacerí laickí sudcovia.

Podľa nového systému, platného od 1. mája, už budú súdení vatikánskym riadnym trestným súdnictvom, kde pracujú civilní sudcovia, a nie vysvätení kňazi.

Zmena pramení z „nevyhnutnej potreby zaistiť rovnosť všetkých členov cirkvi a ich rovnakú dôstojnosť a postavenie bez privilégií, ktoré sa datujú do dávnejších čias“, uviedol František k dekréte „motu proprio“.

Každý trestný proces proti kardinálovi alebo biskupovi však musí najprv schváliť pápež.

Reformu teda oznámili, ale stále nie je jasné, či vatikánska prokuratúra pracuje na prípade a žalobe proti bývalému poprednému predstaviteľovi Vatikánu, talianskemu kardinálovi Angelovi Becciuovi.

Pápež vlani v septembri Becciua náhle odvolal z funkcie šéfa Kongregácie pre kauzy svätých vo Vatikáne, a odôvodnil to tak, že je podozrivý z odčerpávania finančných prostriedkov určených na charitu, aby nimi pomohol svojim súrodencom.

Becciu trvá na tom, že je nevinný, a nebol obvinený zo žiadneho trestného činu. V januári však prokuratúra uviedla, že žiada súdny proces so ženou, ktorá s kardinálom spolupracovala a poskytovala mu poradenské služby.

(tasr, bop)