India zaznamenala za posledných 24 hodín opäť rekordný prírastok nakazených novým koronavírusom, a síce 386 452 nových prípadov. Zároveň tam pribudlo aj s 3498 súvisiacich úmrtí. S odvolaním sa na údaje tamojších úradov o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

Agentúra však zároveň upozornila aj na tvrdenia lekárskych odborníkov, ktorí sa domnievajú, že skutočné počty nakazených v tejto druhej najľudnatejšej krajine na svete môžu byť päť až desaťnásobne vyššie než oficiálne údaje.

Reuters zároveň informuje, že počnúc piatok sa na tri dni zatvorili všetky očkovacie centrá v indickej finančnej metropole Bombaj. Dôvodom takéhoto opatrenia je podľa úradov nedostatok vakcín.

Len od konca februára, keď nabrala na intenzite druhá vlna nákazy, pribudlo v Indii približne 7,7 milióna prípadov infikovaných. Reuters pre porovnanie uvádza, že predošlých 7,7 milióna zaznamenali v krajine za takmer polroka. Celkovo v Indii od začiatku pandémie zaevidovali už viac ako 18 miliónov prípadov nákazy.

India zažíva v súvislosti s pandémiou hlbokú krízu. Tamojšie zdravotnícke zariadenia hlásia pod náporom covidových pacientov akútny nedostatok lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako aj zásob kyslíka i liekov. Krematória sú pre vysoký počet obetí nútené spopolňovať telá na tzv. pohrebných hraniciach. Vo veľkých mestách úrady obmedzili pohyb na verejnosti.

India je celosvetovo najväčším producentom vakcín, na zvládanie vlastnej druhej vlny nákazy však nemá dosť zásob, hoci vláda tamojšieho premiéra Naréndru Módího chce už od soboty 1. mája očkovať všetky vekové kategórie obyvateľstva. Prinajmenšom prvou dávkou vakcíny však dosiaľ zaočkovali menej než desať percent populácie tejto vyše 1,3-miliardovej krajiny.

Niektoré indické štáty v súvislosti s avizovanou vakcináciou všetkých vekových kategórii upozornili, že nemajú dostatočné zásoby vakcín a ľudí vo veku 18-45 rokov nebudú schopné začať okamžite očkovať.

Reuters približuje, že do Indie má 1. mája doraziť aj prvá dodávka ruskej vakcíny Sputnik V. Ruský fond priamych investícií (RFPI), ktorý zmienenú vakcínu vyrába, pritom podpísal s piatimi indickými firmami zmluvy na produkciu vyše 850 miliónov vakcín.

Indii medzičasom ponúkli pomoc vrátane dodávky liekov, kyslíka, pľúcnych ventilátorov či iného zdravotníckeho vybavenia už mnohé krajiny vrátane EÚ či USA.

Spojené štáty v piatok dopravili do Indie prvú časť sľúbenej zdravotnej pomoci. Dodávky pomoci dorazili aj z viacerých ďalších krajín, vo štvrtok večer aj z Rumunska a Írska a z Británie napríklad v piatok ráno už tretia.

India od začiatku pandémie zaevidovala už viac ako 18 miliónov infikovaných a vyše 200 000 úmrtí. Za posledných deväť dní pribúdalo tam zároveň denne pribudlo vyše 300 000 novoinfikovaných.

(tasr)