Irán privítal zmierlivý tón zo strany Saudskej Arábie. Saudskoarabský líder totiž požiadal o dobré vzťahy.

Irán vo štvrtok privítal zmenu postoja zo strany svojho regionálneho rivala Saudskej Arábie po tom, ako saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán požiadal o dobré vzťahy medzi týmito dvoma krajinami. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Irán je „priekopníkom na ceste k regionálnej spolupráci“ a víta zmenu postoja Saudskej Arábie.

Korunný princ Muhammad bin Salmán v utorok povedal, že chce „dobré a špeciálne vzťahy“ s Teheránom.

Irán a Saudská Arábia v apríli absolvovali tajné rozhovory v Bagdade, píše AFP s odvolaním sa na predstaviteľa irackej vlády a diplomatické zdroje.

Rijád v štátnych médiách existenciu rozhovorov oficiálne poprel a Teherán sa k tejto situácii nevyjadril. Uviedol však, že rozhovorom zo Saudskou Arábiou je vždy otvorený.

Zaujatím konštruktívnych postojov môžu tieto dve krajiny podľa hovorcu iránskeho ministerstva zahraničných vecí vstúpiť do novej kapitoly interakcie a spolupráce s cieľom dosiahnuť mier, stabilitu a regionálny rozvoj prostredníctvom prekonávania rozdielov.

Saudská Arábia prerušila vzťahy s Iránom v roku 2016 po tom, ako iránski demonštranti po poprave prominentného šiitskeho duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii zaútočili na saudskoarabskú ambasádu.

(tasr)