Francúzska vláda navrhla sprísnenie zákona o boji proti terorizmu. Reaguje na vraždu policajtky, ktorú napadli nožom.

Francúzsky premiér Jean Castex po stretnutí s prezidentom Emmanuelom Macronom povedal, že hrozba islamistického terorizmu je stále veľmi vysoká. Informovala o tom agentúra DPA.

Takisto podľa neho narastá množstvo trestných činov, ktorých páchateľmi sú tzv. osamelí vlci. Tí nemusia byť nevyhnutne členmi organizovaných teroristických sietí a pre bezpečnostné zložky sú neznámi.

Vláda a právny systém podľa premiéra potrebujú viac prostriedkov – vzhľadom na nové hrozby a skutočnosť, že sa zvyšuje počet ľudí, ktorí sa radikalizujú prostredníctvom sociálnych sietí.

Tajné služby budú na základe tohto zákona môcť v zvýšenej miere využívať algoritmy na sledovanie osôb podozrivých z terorizmu on-line a rozšíriť dohľad nad osobami, ktoré boli uväznené v súvislosti s trestnými činmi terorizmu.

Minister vnútra Gerald Darmanin povedal, že zákon by mal bezpečnostným službám pomôcť držať krok s novými technológiami.

Francúzska policajtka zahynula vo štvrtok po tom, ako na ňu zaútočil nožom muž z Tuniska, ktorého následne zastrelili policajti.

Castex však uviedol, že tento návrh zákona je v príprave už dlhší čas. Návrh vypracovali ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo vnútra.

(tasr, bop)