Odporcom návrhu zákona, ktorý umožňuje vo Švajčiarsku uzatvárať manželstvá osobám rovnakého pohlavia, sa podarilo zozbierať dostatočný počet podpisov na vyhlásenie referenda. Informovala o tom v utorok agentúra DPA. Podľa švajčiarskej spolkovej vlády v Berne odporcovia konceptu „manželstiev pre všetkých“ predložili takmer 70 000 podpisov, čo umožňuje vypísať referendum.

Návrh zákona schválený švajčiarskym parlamentom vlani v decembri umožňuje nielen manželstvá osôb rovnakého pohlavia, ale poskytuje lesbickým párom aj prístup k darcovstvu spermií. Tento bod je vo švajčiarskej spoločnosti obzvlášť kontroverzný.
Nový zákon môžu na základe švajčiarskeho systému priamej demokracie odporcovia napadnúť a predložiť na hlasovanie v referende, ak do 100 dní zozbierajú viac ako 50.000 platných podpisov, približuje agentúra AFP.

Plebiscit, ktorý je vo Švajčiarsku pomerne bežným úkazom, podnietila nestranícka iniciatíva, ktorá sa prezentuje sloganom „Áno manželstvu a rodine, nie manželstvu pre všetkých“. Tvrdí, že „prirodzeným zväzkom“ je iba manželstvo medzi mužom a ženou. Proti je však politické hnutie s názvom „Operácia Libero“, ktoré tvrdí, že v prospech „manželstva pre všetkých“ zhromaždilo 107 000 podpisov a chce sa zapojiť do referendovej kampane.

Švajčiarsko, ktoré sa často považuje za konzervatívne, je jedným z mála európskych štátov, kde manželstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú legálne. Krajina umožňuje párom osôb rovnakého pohlavia uzatvárať registrované partnerstvá, ktoré im však neposkytujú rovnaké práva ako manželstvo, napríklad v oblasti získavania občianstva či spoločnej adopcie detí.

(tasr, min)