Bezpečnostná rada OSN jednohlasne prijala rezolúciu, ktorou pre civilistov počas konfliktov žiada ochranu, prístup k vode, potrave a zdravotnej starostlivosti. Cieľom je zabezpečiť prežitie populácie vo vojnových zónach. Informovala o tom agentúra AFP.

Rezolúcia „rázne odsudzuje útoky namierené proti civilistom v situáciách ozbrojených konfliktov“, ktorých následkom civilné obyvateľstvo prichádza o potreby, ktoré sú nenahraditeľné pre jeho prežitie. Takisto odsudzuje používanie „vyhladovania civilistov“ ako spôsobu boja a „nezákonné bránenie v prístupe k humanitárnej pomoci“. Text rezolúcie pripravil Vietnam, ktorý počas apríla zastáva rotujúce predsedníctvo v BR OSN, pripomína AFP.

Vedúci Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí a núdzovej pomoci Mark Lowcock uviedol, že takéto previnenia voči civilistom sa často vyskytujú v krajinách ako Jemen, Južný Sudán, Nigéria, Sýria, Ukrajina či etiópsky región Tigraj. „Akékoľvek útoky na dodávky potravín a potravinovú infraštruktúru sú neprijateľné,“ povedal počas zasadnutia BR OSN, ktoré sa uskutočnilo prostredníctvom videokonferencie. Prezident Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Peter Maurer žiadal lepšiu humanitárnu ochranu v zónach vojnových konfliktov i zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, ako aj ochranu prístupu k službám ako voda, hygiena a elektrina.

(tasr, min)