Dvaja španielski novinári prišli o život pri útoku ozbrojencov na východe afrického štátu Burkina Faso, oznámil v utorok španielsky premiér Pedro Sánchez.

„Najhoršia správa sa potvrdila. Sústrasť príbuzným a priateľom Davida Beriaina a Roberta Fraileho, ktorí boli zavraždení v Burkine Faso,“ napísal na Twitteri Sánchez. Zároveň ocenil tých, ktorí rovnako vykonávajú odvážnu a zásadnú žurnalistiku z konfliktných zón, píše agentúra AFP.

Španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová Layová podľa agentúry AP uviedla, že obaja španielski novinári spolu s írskym občanom zmizli počas pondelkového útoku ozbrojencov neďaleko národného parku. K útoku došlo v regióne Fada N’Gourma-Pama.

Novinári v Burkine Faso pracovali na dokumentárnom filme zameranom na boj miestnych úradov proti pytliactvu, ako aj na komunity tamojších obyvateľov žijúcich v parku. V čase útoku podľa ministerky cestovali s vojenskou hliadkou.

Írske ministerstvo zahraničných vecí nepotvrdilo, či je treťou obeťou ich občan, ale uviedlo, že spolupracuje s miestnymi úradmi.

K útoku sa vo zvukovej nahrávke údajne prihlásili militanti napojení na teroristickú sieť al-Káida, známi pod skratkou JNIM, a odnož džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). „Zabili sme troch belochov,“ uvádza sa v nahrávke, ktorú mala k dispozícií AP.