Francúzsky prezident Macron vyjadril znepokojenie v súvislosti s Navaľného zdravím. Emmanuel Macron v pondelok počas rozhovoru ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedal, že má vážne obavy o zdravie väzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Macronovu kanceláriu. Macron vyjadril nad súčasným stavom Navaľného, ktorý v piatok ukončil hladovku, ako aj nad „rešpektovaním jeho základných práv“, „hlboké znepokojenie“.

Navaľného, najvýraznejšieho Putinovho oponenta, vzali do väzby 17. januára ihneď po tom, ako sa do vlasti vrátil z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou typu novičok. Navaľnyj z útoku viní Kremeľ, no Moskva všetky obvinenia odmieta. Jeho zadržanie a odsúdenie vyvolalo v Rusku sériu protestov. Francúzsky prezident taktiež počas rozhovoru s Putinom vyjadril podporu európskym „partnerským krajinám“ po tom, ako Rusko vyhostilo jedného talianskeho a 20 českých diplomatov, uviedol jeho úrad.

Macron tiež vyzval Putina, aby sa „v dobrej viere a udržateľným spôsobom zaviazal k zníženiu napätia s Ukrajinou, a to konkrétnym stiahnutím vojsk a ťažkej techniky na hranici, jasným opätovným potvrdením prímeria a dôveryhodným obnovením dialógu“.

(tasr, min)