Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila, že z rezervy premiéra sa uvoľnia tri milióny eur na pomoc týraným ženám. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. „Prezidentka poukazuje na túto potrebu dlhodobo a osobitne počas pandémie, ktorá má obzvlášť nepriaznivý dopad na obete domáceho násilia,“ uviedol hovorca. Dodal, že hlava štátu víta aj ohlasované systémové riešenie financovania takýchto služieb.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) v pondelok informoval, že uvoľnil z rezervy predsedu vlády tri milióny eur pre centrá pre obete domáceho násilia. O dotáciu môžu organizácie požiadať do 26. mája, podmienky sú zverejnené na stránke Úradu vlády (ÚV) SR.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) vysvetlil, že prostredníctvom rezervy sa vykryje „diera“ vo financovaní tzv. bezpečných domovov. Priblížil, že bežne sú financované z nórskych fondov, rokovanie o novej partnerskej dohode sa však pre pandémiu oneskorilo. Krajniakov rezort sa preto obrátil na úrad vlády.

(tasr, min)