Rusko v pondelok oznámilo vyhostenie talianskeho diplomata, ktorý na veľvyslanectve v Moskve pracoval ako námestník námorného atašé. Diplomat označený za nežiaducu osobu musí opustiť územie Ruskej federácie do 24 hodín, informovala agentúra TASS. Vláda v Ríme označila toto rozhodnutie Moskvy za nespravodlivé, uviedla agentúra AFP.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí spresnilo, že vyhostenie talianskeho diplomata je reakciou „na nepriateľské a neopodstatnené kroky talianskych orgánov vo vzťahu k vojenskému pridelencovi na ruskom veľvyslanectve v Ríme“.

Agentúra TASS dodala, že ruský rezort diplomacie v pondelok pozval talianskeho veľvyslanca Pasqualeho Terracciana a odovzdal mu nótu o vyhostení asistenta vojenského pridelenca.

Taliansko koncom marca rozhodlo o vyhostení dvoch zamestnancov ruského veľvyslanectva podozrivých z protizákonných aktivít, konkrétne zo špionáže v prospech Ruska. V tejto kauze boli predtým v Ríme zadržaní kapitán talianskeho námorníctva a príslušník ruských ozbrojených síl pôsobiaci na ruskom veľvyslanectve v Ríme.

Rusko vtedy vyjadrilo poľutovanie nad vyhostením dvoch svojich diplomatov z Talianska.

Talianske ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na dnešný krok Moskvy vyjadrilo „hlbokú ľútosť“. „Toto rozhodnutie považujeme za neopodstatnené a nespravodlivé, pretože predstavuje odvetu za legitímne opatrenie prijaté talianskymi orgánmi na obranu svojej bezpečnosti“.

(tasr)