Socialistická strana Albánska premiéra Ediho Ramu získala v tamojších parlamentných voľbách po sčítaní hlasovacích lístkov z takmer tretiny volebných miestností zhruba 50 percent hlasov. S odvolaním sa na pondelňajšie vyhlásenie albánskej volebnej komisie o tom informovala agentúra AFP.

Aliancia opozičných strán vedená Demokratickou stranou Albánska (DP), ktorej líder Lulzim Basha si v nedeľu pripisoval volebné víťazstvo, získala podľa predbežných výsledkov 39 percent hlasov. Ďalšia opozičná strana získala sedem percent.

Ako uvádza AFP, Rama, ktorý je pri moci od roku 2013, sa zatiaľ za víťaza volieb nevyhlásil. Tie EÚ vzhľadom na snahu Albánska začať rokovania o vstupe do Únie pozorne sleduje.

Ako pripomína AFP, predvolebnú kampaň v Albánsku sprevádzali osobné útoky medzi jednotlivými kandidátmi, no v poslednom týždni ju poznačila najmä prestrelka medzi priaznivcami dvoch hlavných konkurenčných strán, ktorá si vyžiadala jednu obeť.

Napriek napätej atmosfére prebehol samotný volebný deň bez incidentov. Veľvyslanci z USA a EÚ naliehali na všetky strany, aby v pokoji čakali na oficiálne výsledky hlasovania. Tie by podľa očakávaní mali byť zverejnené v utorok.

Ramovi socialisti získali vo voľbách roku 2017 parlamentnú väčšinu, čo im umožnilo zostaviť jednofarebnú vládu.

Edi Rama sa počas svojho pôsobenia vo funkcii sa zameriaval na ambiciózne projekty v oblasti infraštruktúry a počas predvolebnej kampane sa zaviazal, že do konca mája bude proti koronavírusu zaočkovaných v krajine pol milióna ľudí.

Európska únia vlani súhlasila s otvorením oficiálnych rozhovorov o vstupe Albánska do EÚ, avšak termín ich začiatku zatiaľ stanovený nebol.

Albánsko je jednou z najchudobnejších krajín Európy a mimovládne organizácie ho považujú za jednu z najskorumpovanejších na kontinente.

(tasr)