Vojenská junta požiadala Niger o pomoc pri dolapení povstaleckého vodcu. Na krku má obvinenie z vraždy prezidenta.

Nová čadská vládnuca vojenská junta v nedeľu požiadala susedný Niger o pomoc pri zadržaní vodcu povstalcov na severe krajiny, obvinených zo zabitia čadského prezidenta Idrissa Débyho. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

„Čad vyzýva Niger na spoluprácu a solidaritu. Žiada ho, aby mu pomohol zajať a postaviť pred súd týchto vojnových zločincov,“ vyhlásil hovorca junty s tým, že vodca povstalcov Mahamat Mahadi Alí utiekol po ťažkých bojoch z Čadu do Nigeru.

Junta ďalej vyhlásila, že nebude vyjednávať so vzbúrencami pôsobiacimi v severnej časti tejto sahelskej krajiny. „Niet času na mediáciu, ani na vyjednávanie s ľuďmi mimo zákona,“ povedal hovorca vojenskej rady, ktorá sa ujala moci po smrti Débyho, dlhoročného čadského lídra.

Povstalecká skupina, ktorá si hovorí Front za zmenu a svornosť v Čade (FACT) a svoje ústredie má v Líbyi, v sobotu oznámila, že je pripravená dodržiavať prímerie. Hovorca junty na čele s Mahamatom Idrissom Débym, synom a nástupcom zabitého prezidenta Débyho, však vyhlásil, že obe strany sú vo vojnovom stave. „Sú to vzbúrenci, a preto ich bombardujeme. Vedieme vojnu. To je všetko,“ povedal hovorca.

Prezident Déby zahynul začiatkom týždňa v bojoch, v ktorých padli stovky povstalcov skupiny FACT, tvrdí armáda.

Débyho pochovali v piatok počas štátneho pohrebu, na ktorom sa zúčastnil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Francúzsko, bývalá koloniálna mocnosť v Čade, ponúklo jeho synovi a nástupcovi podporu.

„Francúzsko nikdy nedovolí nikomu, či už dnes alebo zajtra, napadnúť stabilitu a integritu Čadu,“ vyhlásil šéf Elyzejského paláca.

Mahamat Idriss Déby ako líder junty sľúbil, že do 18 mesiacov sa budú v krajine konať voľby.

Idriss Déby bol ústrednou postavou v boji proti džihádistickej vzbure v štátoch Sahelu. Jeho úmrtie oznámili v utorok, len deň po tom, ako ho vyhlásili za víťaza prezidentských volieb z 11. apríla, čo by mu prinieslo už šieste funkčné obdobie v úrade hlavy štátu.

(tasr)