India hlási rekordné počty prípadov i úmrtí na nákazu koronavírusu. V hlavnom meste Naí Dillí predĺžili lockdown.

V Indii za posledný deň testy potvrdili 349.691 nových prípadov nákazy koronavírusom a covidu tam podľahlo ďalších 2767 ľudí, čo sú najvyššie počty od začiatku pandémie. Krajina s druhým najvyšším počtom infikovaných na svete po USA aktuálne zápasí s prudkým nárastom počtu infikovaných, ktorý spôsobil preťaženie jej zdravotníckeho systému, informovala agentúra AFP.

Najhoršie zasiahnutým je práve metropolitná oblasť Dillí na severe Indie, kde žije vyše 20 miliónov ľudí. Lockdown tam zaviedli začiatkom tohto týždňa, keďže nemocnice nemajú dostatok lôžok ani kyslíka pre pacientov s covidom.

Obmedzenia pohybu, nočné zákazy vychádzania i iné opatrenia v boji proti šíreniu nákazy zaviedli aj ďalšie indické mestá vrátane finančnej metropoly Bombaj.

Ústredná indická vláda čelí čoraz väčšej kritike v súvislosti s obvineniami z nedostatočnej prípravy na novú vlnu nákazy. Sociálna sieť Twitter v nedeľu potvrdila, že na žiadosť vlády v krajine zablokovala desiatky príspevkov s kritickými vyjadreniami o kríze, píše AFP.

Podľa údajov tejto agentúry India za posledných sedem dní zaregistrovala viac ako dva milióny nových prípadov nákazy, čo je nárast o 58 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

(tasr, bop)