Vládne hnutie OĽANO neplánuje snem, ku koncu roka malo 45 členov. Naopak Hlas-SD chce mať snem v júni a nové tváre predstaví postupne.

Aj po odchode poslanca Košického samosprávneho kraja a mesta Michalovce Milana Kaplana z OĽANO by tak malo mať vládne hnutie dostatok členov. Pre TASR to uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

„V súčasnosti neplánujeme zasadnutie snemu,“ reagovalo hnutie na otázku, či bude mať v blízkom čase riadny snem. Posledný malo v novembri minulého roka. Pravidelný snem hnutia sa vtedy pre pandémiu konal per rollam.

Predsedníctvo OĽANO sa po novembrovom sneme nezmenilo, hnutie si opätovne zvolilo za podpredsedov Eduarda Hegera, Júliusa Jakaba, Jaroslava Naďa, Jozefa Viskupiča a Michala Šipoša. Predsedu si hnutie nevolilo, ostal ním Igor Matovič. Toho zvolili na poslednom riadnom sneme v októbri 2019. Podľa stanov hnutia by sa mal predseda voliť na štvorročné obdobie a snem sa má konať minimálne raz za rok. Predseda ho môže zvolať aj vtedy, ak o to napríklad požiada aspoň tretina členov hnutia.

Mediálny tím OĽANO vtedy pripomenul, že tento rok oslávi hnutie desiate výročie svojho vzniku. Hovorilo sa i o možnej oslave spoločným stretnutím po skončení sa pandémie.

Naopak mimoparlamentná strana Hlas-SD plánuje snem počas júna, ak to dovolí situácia s pandémiou nového koronavírusu. Postupne chce dovtedy strana predstaviť aj niektoré svoje nové tváre v jednotlivých oblastiach. Na sneme plánuje predstaviť aj svoj program. Pre TASR to uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Snem Hlasu sa uskutoční podľa epidemiologickej situácie tak, aby sa delegáti mohli stretnúť osobne a naplniť očakávania snemu v personálnej i programovej oblasti. Veríme, že nám situácia umožní usporiadať snem počas júna,“ ozrejmila hovorkyňa.

Naposledy mal Hlas-SD snem v novembri minulého roka. Bol to zároveň ustanovujúci snem strany. Delegáti strany vtedy za predsedu zvolili expremiéra a poslanca Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho. Podpredsedami sa stali poslanci Denisa Saková, Richard Raši a Erik Tomáš.

Zasadnutie snemu sa pre pandémiu konalo cez telekonferenčné hovory. Hlas-SD už vtedy avizoval snem na rok 2021, na ktorom by sa mali jeho členovia zísť osobne a mali by sa zvoliť aj chýbajúci podpredsedovia.

(tasr, bop)