Kozmická kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX sa úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici, kam dopravila novú posádku štyroch astronautov. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) na svojej webovej stránke. Kapsula Crew Dragon s názvom Endeavour k ISS dorazila v sobotu o 11.08 h SELČ, uviedla NASA. Spojenie sa uskutočnilo vo výške 420 kilometrov nad hladinou Indického oceánu.

Kozmická loď Crew Dragon odštartovala v piatok z vesmírneho strediska na Floride. Misia s názvom SpaceX Crew-2 zahŕňa amerických astronautov Shanea Kimbrougha a Megan McArthurovú, ako aj Akihika Hošideho z Japonskej kozmickej agentúry (JAXA) a francúzskeho astronauta Thomasa Pesqueta z Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Všetci už predtým do vesmíru leteli.Veliteľka ISS Shannon Walkerová už štvoricu astronautov privítala na palube stanice, píše agentúra AP. Ide o historicky druhú misiu SpaceXu k ISS odvtedy, čo Spojené štáty obnovili svoje vesmírne lety s ľudskou posádkou, a zároveň o prvú misiu, ktorej členom bude Európan.

Súčasná posádka medzinárodnej stanice dorazila na ISS vlani v novembri v rámci misie SpaceX Crew-1. Na Zem sa má vrátiť na budúcu stredu (28. apríla) pomocou kapsule Crew Dragon Resilience, ktorá je v súčasnosti pripojená k stanici ISS. SpaceX pri štarte Crew-2 použil rovnakú posilňovaciu raketu ako pri vlaňajšej misii Crew-1. Samotnú kapsulu Endeavour použili aj pri testovacej misii v máji 2020. Členom vtedajšej misie bol aj Bob Behnken, ktorý je manželom Megan McArthurovej.

(tasr, min)