Skauti si 24. apríla pripomínajú svojho patróna sv. Juraja. Tento deň tradične oslavujú nosením skautskej šatky a organizovaním rôznych aktivít. Tie však budú pre pandémiu obmedzené. Takisto je stále pozastavená pravidelná prezenčná skautská činnosť. To však členom Slovenského skautingu neprekáža v plnení denného skautského hesla – denne aspoň jeden dobrý skutok.

„Naši členovia oslavujú Deň svätého Juraja nosením skautskej šatky počas celého dňa. V tento deň si ešte o trochu viac pripomíname, čo pre nás znamená byť skautmi. Učíme sa byť nápomocnými v každej situácii, každý deň urobiť aspoň jeden dobrý skutok. Z dôvodu pretrvávajúcej pandémie vyzývame aj tento rok našich členov na konanie dobrých skutkov vo svojom okolí. Či už vyčistia od odpadkov svoju obľúbenú turistickú trasu alebo vytvoria drobný projekt prospešný pre komunitu, budeme sa tešiť z každého zapojeného skauta,“ povedala Elena Michalčíková z Ústredia Slovenského skautingu.

Tento rok budú slovenskí skauti nosiť celý deň skautské šatky deviatykrát. „Okrem činností prospešných pre životné prostredie pozývame členov a členky, aby si vymenili úlohy s rodičmi či pomohli súrodencom so školskými povinnosťami. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú a tešíme sa na všetko, s čím naši kreatívni členovia prídu tento rok. Pri oslave Dňa svätého Juraja však aj tento rok vyzývame skautky a skautov, aby dbali na bezpečnostné nariadenia a odporúčania. V závere dňa sa spolu všetci stretneme pri online ohni, aby sme takto symbolicky oslávili deň nášho patróna všetci spolu,“ dodala Michalčíková.

Slovenský skauting je jedna z najväčších mládežníckych organizácií na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom široké spektrum nadobúdania vedomostí a zručností. Momentálne je v Slovenskom skautingu registrovaných viac ako 7500 členov pracujúcich v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. V čase pandémie pomáha Slovensku v iniciatíve Skautská služba.

(tasr, min)