Ošetrujúci lekári ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý v piatok po 24 dňoch ukončil protestnú hladovku, vyzvali na jeho preloženie do civilnej nemocnice v Moskvea zvolanie konzília lekárov vrátane odborníkov zo západných krajín. Text tejto výzvy zverejnil v piatok spravodajský portál Novaja gazeta.

Lekári v nej upozorňujú, že Navaľnyj nedostáva správne lieky na úľavu od bolestí, ktorú pociťuje už dva mesiace. Podľa lekárov sa tým „porušujú všetky štandardy a etické zásady“.

Pripomenuli tiež, že ani dva mesiace od okamihu, keď sa u Navaľného objavili príznaky, nemá stanovenú úplnú diagnózu.

Lekári sa domnievajú, že množstvo vykonaných laboratórnych testov „môže svedčiť v prospech“ tézy, že Navaľnyj je v priamom ohrození života.

Z výsledkov laboratórnych testov vyplýva, že Navaľnyj má veľmi vysokú hladinu draslíka a veľmi nízku hladinu sodíka, čo môže viesť k nezvratnému a život ohrozujúcemu poškodeniu mozgu.

Vo svojej výzve lekári žiadajú, aby Navaľnyj dostal lieky proti bolesti v súlade s medzinárodnými odporúčaniami a aby mu bola stanovená úplná diagnostika. Od ruských úradov to vo svojom otvorenom liste žiadali aj stovky ruských a zahraničných verejných činiteľov, politikov, osobností kultúry a vedy vrátane laureátov Nobelovej ceny.

Ruské súdy Navaľného 2. februára odsúdili na dva a pol roka väzenia v starej kauze sprenevery. Jeho zdravotný stav sa po vzatí do väzby zhoršil – sťažoval sa na bolesti chrbta a znecitlivenie končatín. V snahe dostať adekvátnu lekársku starostlivosť vyhlásil 31. marca protestnú hladovku.

Vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Instagram Navaľnyj napísal, že v posledných týždňoch sa mu „vďaka obrovskej podpore dobrých ľudí v celej krajine a na celom svete“ podarilo dosiahnuť to, že ho dvakrát vyšetrilo viacero civilných lekárov a dostal k dispozícii výsledky a závery lekárskeho vyšetrenia.

(tasr)