Saudská Arábia v piatok oznámila pozastavenie dovozu ovocia a zeleniny z Libanonu. Ako dôvod uviedla, že tieto dodávky sa zneužívajú na pašovanie drog. Rijád súčasne obvinil úrady v Bejrúte z nečinnosti, informovala agentúra AFP.

Toto rozhodnutie Rijádu je úderom pre Libanon, ktorý čelí najhoršej hospodárskej kríze od občianskej vojny v rokoch 1975-90, dodala AFP.

Rijád od nedele zakáže dovoz aj tranzit ovocia a zeleniny z Libanonu cez saudskoarabské územie, uvádza sa vo vyhlásení oficiálnej tlačovej agentúry SPA.

Obmedzenia budú platiť, kým Libanon neposkytne „dostatočné a spoľahlivé záruky“, že definitívne zmaril „systematické pašerácke operácie zamerané na kráľovstvo“ Saudskej Arábie.

Tento krok prichádza po tom, ako saudskoarabské úrady v tejto veci opakovane apelovali na svojich libanonských kolegov, uviedla SPA.

Agentúra v piatok informovala aj o tom, že colní úradníci zaistili 5,3 milióna tabliet stimulantu captagon ukrytých v zásielke granátových jabĺk dovezenej z Libanonu do saudskoarabského prístavu Džidda.

Captagon býva označovaný aj za drogu džihádistov, keďže niektorí teroristi ho používajú pred spáchaním útokov. Podľa Francúzskeho úradu pre drogy a drogovú závislosť (AMP) sa vyrába v Libanone a pravdepodobne aj v Sýrii a Iraku a dováža sa k užívateľom v Saudskej Arábii.

Libanonské médiá citovali šéfa združenia tamojších vývozcov ovocia a zeleniny Najíma Chalíla, ktorý poprel, že by v Libanone bola práve teraz sezóna zberu granátových jabĺk. Uviedol, že zaistený náklad nemohol byť libanonský, ale mohol byť prepravený cez Libanon zo Sýrie.

(tasr)