Rusko v piatok informovalo poľského veľvyslanca v Moskve Krzysztofa Krajewského o svojom rozhodnutí vyhostiť piatich zamestnancov poľskej diplomatickej misie.Rusko musia opustiť do 15. mája. Správu o tom priniesla agentúra TASS.

Poľský rezort diplomacie oznámil, že tento krok Ruska očakával, keďže ruské ministerstvo zahraničných vecí ho na svojej webovej stránke avizovalo v predstihu.

„Berieme to na vedomie a vyhradzujeme si právo na adekvátnu reakciu,“ dodal námestník poľského ministra zahraničných vecí Szymon Szynkowski vel Sek.

Pokiaľ ide o dôvody vyhostenia, poľský diplomat uviedol, že sa týkajú rozhodnutia poľskej strany z 15. apríla, keď vyhlásila za nežiaduce osoby troch zamestnancov ruského veľvyslanectva v Poľsku.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí tieto kroky Poľska označilo za provokáciu a už avizovalo, že v rámci odvety vyhostí piatich poľských diplomatov.

Ruský rezort diplomacie vtedy vyjadril ostrý protest voči „ničím nepodloženému“ rozhodnutiu Varšavy vyhostiť troch ruských diplomatov „pod absurdnou zámienkou, že ide o vyjadrenie solidarity so Spojenými štátmi americkými“ v súvislosti s údajným zapojením Ruska do počítačových útokov na americkom území.

Podľa Moskvy tento krok Varšavy je „ďalším potvrdením toho“, že Poľsko „vedome pokračuje v ceste k ďalšej degradácii a deštrukcii našich bilaterálnych vzťahov“.

Moskva zdôraznila, že v dôsledku konania poľského vedenia „boli kontakty s Ruskom v posledných rokoch prakticky zmrazené, začala sa hanebná vojna so sovietskymi pamätníkmi, robia sa pokusy torpédovať ruské energetické projekty, vedie sa rozsiahla protiruská informačná kampaň, falšuje sa história a protiruské sankcie Západu sa donekonečna predlžujú“.

(tasr)