Prieskum: Víťazom parlamentných volieb v Česku by sa v apríli stala koalícia Pirátov a hnutia STAN, ktorá by získala 27,9 percenta hlasov.

Druhé ANO 2011 by malo 24 percent a ako tretia by skončila koalícia SPOLU so ziskom 16,6 percenta hlasov.

SPD (Sloboda a priama demokracia) by dostala 12,8 percenta a ČSSD (Česká strana sociálnodemokratická) sedem percent. Do Poslaneckej snemovne (dolnej komory českého parlamentu) by sa dostali aj komunisti so ziskom 5,2 percenta, vyplýva z výsledkov prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra STEM, informoval v piatok webový spravodajský portál Novinky.cz.

Hnutie Prísaha by oslovilo 2,4 percenta ľudí, hnutie Trikolóra spolu so Slobodnými a Súkromníkmi by dostalo 1,9 percenta a Zelení 1,4 percenta hlasov.

„ANO 2011 oslabuje a koalícia Pirátov so Starostami by ho v modeli STEM dokázala poraziť. Tretia by s istým odstupom skončila konzervatívna koalícia SPOLU. Protestné hlasy sa koncentrujú v podpore silnejúcej SPD,“ zhrnula agentúra.

STEM pripravila aj model so samostatnými stranami bez koalície. Z neho vyplýva, že ANO 2011 si so ziskom 23,8 percenta udržiava aj napriek poklesu prvenstvo. Piráti by mali 18,6 percenta, SPD 12,9 a STAN 11 percent. ODS (Občianska demokratická strana) by oslovila 8,7 percenta, ČSSD 6,6 a komunisti 5,1 percenta voličov.

Do Poslaneckej snemovne by sa v prípade samostatnej kandidatúry zrejme nedostala strana TOP 09 so ziskom 4,1 percenta a ani ľudovci, ktorí by dostali 3,5 percenta hlasov. Hnutie Prísaha by malo 2,4 percenta, Zelení a Trikolóra zhodne 1,1 percenta a Slobodní 0,6 percenta.

Na voľbách by sa zúčastnilo 62 percent oprávnených voličov.

Prieskum prebiehal od 7. do 13. apríla a zapojilo sa do neho 1049 respondentov.

(tasr)