Páchateľ streľby v dvoch mešitách na Novom Zélande stiahol právne námietky, ktoré podal na súde. Žiadal v nich preskúmať podmienky svojho väznenia a tiež status „teroristického subjektu“. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na súdny dokument, ktorý v piatok zverejnil Geoffrey Venning, sudca najvyššieho súdu so sídlom v Aucklande.

„Pán Tarrant teraz oznámil, že si želá stiahnuť dve predchádzajúce žiadosti o súdne preskúmanie, na ktoré sa odvolával vo svojej pôvodnej komunikácii so súdom,“ povedal Venning.

Austrálsky belošský rasista Brenton Tarrant bol vlani v auguste odsúdený na doživotné väzenie bez možnosti podmienečného prepustenia za vraždy v dvoch mešitách v meste Christchurch, kde prišlo o život 51 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Tento najzávažnejší prípad masovej streľby v dejinách krajiny sa odohral 15. marca 2019.

Tarrant, ktorý je austrálskym štátnym príslušníkom, má ako jediná osoba na Novom Zélande štatút teroristu. V marci 2020 sa priznal k 51 obvineniam z vraždy, 40 pokusom o vraždu a k jednému obvineniu z terorizmu.

(tasr)