Ruská polícia zadržala vyše 1700 ľudí na zhromaždeniach na podporu kritika Kremľa Alexeja Navaľného, ktoré sa v stredu konali v desiatkach miest po celom Rusku. Vo štvrtok o tom informovala ľudskoprávna organizácia OVD-Info, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

V stredu večer vyšli do ulíc tisíce ľudí. Žiadali slobodu a náležitú lekársku starostlivosť pre väzneného Navaľného, ktorý drží v trestaneckej kolónii pri Moskve tri týždne protestnú hladovku.

Ruská opozícia zorganizovala demonštrácie v desiatkach miest a najväčšie sa konalo v metropole Moskva.

Organizácia OVD-Info, ktorá monitoruje zatýkanie na opozičných protestoch, uviedla, že do štvrtka rána polícia zadržala „1783 ľudí v 97 mestách“.

Účastníci na nepovolených demonštráciách v Rusku môžu dostať pokutu alebo niekoľko dní väzenia.

Väčšinu ľudí – 805 – zatkli v Petrohrade, kde polícia násilne rozháňala davy šokovými obuškami.

Medzi zadržanými bola aj Navaľného tlačová tajomníčka Kira Jarmišová. Dostala desať dní väzenia za vyzývanie ľudí na účasť na nepovolených zhromaždeniach.

Navaľného kľúčovú spolupracovníčku Ľubov Soboľovú takisto dali ešte pred zhromaždením v Moskve do policajnej väzby a v priebehu štvrtka sa má postaviť pred súd.

Stredajšie zhromaždenia neboli také mohutné ako demonštrácie v zime, keď Navaľného (44) zatkli v januári hneď po prílete do Ruska z Nemecka, kde sa niekoľko mesiacov liečil a zotavoval po takmer smrteľnej otrave nervovoparalytickou látkou.

(tasr)