Turecko pred piatkovým štátnym sviatkom predĺžilo zákaz vychádzania. Krajina zažíva prudký rast infekcií.

Turecko v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu predĺžilo pred piatkovým štátnym sviatkom víkendový zákaz vychádzania, ktorý sa tak začne už vo štvrtok večer. Informovala o tom agentúra DPA a turecký denník Daily Sabah.

Zákaz vychádzania bude platiť od štvrtka 19.00 h (18.00 SELČ) do pondelka 5.00 h (4.00 SELČ). Ako uvádza denník Daily Sabah, v piatok si krajina pripomína Deň nezávislosti a Deň detí.

Turecko pre prudký nárast prípadov infekcií koncom marca opätovne zaviedlo vo väčšine svojich provincií víkendový lockdown a takisto sprísnilo opatrenia počas pôstneho mesiaca ramadán. Ramadán sa v Turecku začal 13. apríla a potrvá do polovice mája.

Turecko 2. marca umožnilo čiastočné otvorenie škôl, reštaurácie a kaviarne mohli fungovať s využitím maximálne 50 percent svojej kapacity a víkendový nočný zákaz vychádzania bol vtedy vo viacerých mestách uvoľnený. Nárast počtu prípadov turecké zdravotnícke úrady pripisujú nedostatočnému trasovaniu kontaktov, neochote vlády zaviesť opatrenia v primeranom čase i predčasnému uvoľneniu opatrení.

V Turecku od začiatku pandémie zaznamenali viac ako 4,4 milióna prípadov nového koronavírusu a takmer 37.000 úmrtí. Za posledný deň tam pribudlo 61.967 nových potvrdených prípadov a 362 úmrtí.

(tasr)