Progresívne Slovensko: Vláda v decembri 2020 neprijala adekvátne opatrenia k zvládaniu pandémie koronavírusu. Strana podala trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. V stredu o tom informovali šéfka PS Irena Bihariová a člen predsedníctva strany Branislav Vančo.

„Jednotliví ministri, členovia vlády si nesplnili svoje povinnosti, ktoré im vyplývali a vyplývajú z ich funkcie verejných činiteľov. Nechránili verejný záujem ochrany života a zdravia, ale záujem iný, ktorým bol ich osobný prospech. Sledovali ochranu svojich politických preferencií a popularity,“ uviedol Vančo. Zdôraznil, že členovia vlády neprijali adekvátne opatrenia napriek tomu, že boli informovaní o možných dôsledkoch. Tvrdí, že nie všetky úmrtia v súvislosti s ochorením COVID-19 sú neodvrátiteľné.

Bihariová vyzvala vládu premiéra Eduarda Hegera a ministra financií Igora Matoviča (obaja OĽANO), aby zriadili fond na odškodňovanie obetí nového koronavírusu. Jeho cieľom by bolo obetiam pandémie, respektíve pozostalým „kompenzovať ekonomickú ujmu, ktorá vznikla v súvislosti so zabezpečovaním pohrebu alebo preto, že boli nejakou mierou závislí od príjmu tejto osoby“. Doplnila, že strana vytvorila v tejto súvislosti pracovnú skupinu a je ochotná poskytnúť vláde svoje odborné kapacity.

(tasr)