Gréckokatolícki veriaci na Slovensku sa po uvoľnení opatrení dostanú na bohoslužbu s poradovým číslom alebo po nahlásení cez online prihlasovací formulár. Podľa hovorcu Prešovskej archieparchie Michala Pavlišinoviča znovuotvorenie chrámov pre veriacich vítajú.

„V niektorých okresoch im totiž pandemické opatrenia nedovolili prísť do chrámu už počas vianočných sviatkov, a tak po dlhej niekoľkomesačnej dobe konečne prichádza pomyselné ‚svetlo na konci tunela‘ aj v duchovnej oblasti. Veriaci prijali túto správu s nadšením. On-line bohoslužby totiž nikdy nenahradia priamu účasť veriaceho na bohoslužbe v chráme, v spoločenstve veriacich,“ povedal pre TASR Pavlišinovič.

Cirkev si podľa jeho slov od začiatku pandémie uvedomovala dôležitosť chrániť zdravie a životy ľudí na Slovensku, pamätajúc na piate Božie prikázanie.

„Zároveň upozorňovala štátnych predstaviteľov, že okrem telesnej roviny je tu aj duchovná, ktorá nesmie byť potlačená do úzadia. Práve dlhé obdobie, keď veriacim nebola umožnená ani osobitná duchovná starostlivosť a cesta ku kňazovi na svätú spoveď a sväté prijímanie nepatrila medzi výnimky zo zákazu vychádzania, spôsobilo veľkú duchovnú ujmu pre cirkev na Slovensku. Takáto situácia tu nebola ani v období komunizmu či svetových vojen. Zatvorenie chrámov s veľkou bolesťou znášali zvlášť biskupi. Na dennej báze totiž dostávali množstvo e-mailov či telefonátov od veriacich, aby sa pokúsili túto situáciu čo najskôr vyriešiť. Veríme, že v budúcnosti už nedôjde k úplnému zatvoreniu chrámov,“ skonštatoval Pavlišinovič.

Ako ďalej uviedol, v súvislosti s uvoľnením opatrení každý kňaz mal rozpočítať príslušnú plochu chrámu a podľa toho obmedziť počet veriacich na jednej bohoslužbe.

„Väčšinou veriaci pri vstupe do chrámu dostane lístok s číslom, ak sa lístky minú, žiaľ, musí prísť na bohoslužbu v inom čase. Niektorí kňazi vo farnostiach vytvorili aj on-line prihlasovací formulár na jednotlivé časy bohoslužieb. Pri vstupe do chrámu si veriaci aplikujú dezinfekciu na ruky, v chráme sedia na vyznačených miestach, aby boli zachované potrebné rozstupy, a počas celej bohoslužby majú prekryté ústa a nos respirátorom. Opatrenia sa dotkli aj spôsobu podávania Eucharistie, ktorá je podaná veriacemu na ruku,“ dodal Pavlišinovič.

(tasr)