Skupina povstalcov vedúca ozbrojenú vzburu proti režimu v Čade plánuje po smrti prezidenta Idrissa Débyho pokračovať v ofenzíve a postupovať smerom k hlavnému mestu N’Djamena. Informovala o tom agentúra AFP. Débyho zabili v utorok počas bojov s povstalcami. Pri moci bol vyše 30 rokov. Armáda vyhlásila, že dočasnú štátnu radu, ktorá následne prevzala moc v krajine, bude viesť Débyho syn Mahamat Idriss Déby. Povstalecká skupina nazývajúca sa Front za zmenu a svornosť v Čade (FACT) však prechod moci na syna zosnulého prezidenta „kategoricky odmieta“.

„Máme v úmysle pokračovať v ofenzíve. Naše jednotky sú na ceste smerom k N’Djamene, ale Débyho synom necháme 15 až 28 hodín na to, aby otca pochovali podľa tradície,“ uviedli povstalci. Podľa agentúry AFP sa štátny pohreb prezidenta bude konať v piatok. Čadská armáda predtým tvrdila, že povstalcov po viac ako týždeň trvajúcich bojoch eliminovala. V pondelok uviedla, že zabila viac ako 300 a zajala 150 z nich.

Všeobecne sa predpokladá, že povstalci dostali výcvik i výzbroj v susednej Líbyi, do severnej časti Čadu prešli 11. apríla. V krajine sa práve v ten deň konali prezidentské voľby, ktoré niekoľkí poprední opoziční kandidáti bojkotovali. Oznámenie o Débyho smrti prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako ho tamojšie úrady vyhlásili za víťaza prezidentských volieb, ktoré sa konali 11. apríla. Podľa hovorcu armády prezident (68) podľahol strelným zraneniam, ktoré utrpel v utorok, keď velil jednotkám bojujúcim proti vzbúrencom na severe Čadu.

(tasr, min)