Pod autom policajtky v Severnom Írsku objavili bombu. Tamojšia premiérka hovorí, že policajtka sa mala stať terčom útoku „teroristov“.

K nálezu výbušného zariadenia došlo v meste Dunvingen v grófstve Londonderry, kde následne vyhlásili zvýšený stupeň pohotovosti. Informoval o tom v utorok hovorca severoírskej polície, píše agentúra AFP.

Zástupca náčelníka policajného zboru v Severnom Írsku Mark McEwan informoval, že nájdené zariadenie bolo funkčné a vo veci už bolo začaté vyšetrovanie. Celý prípad podľa neho polícia „vyšetruje ako útok na členku policajného zboru“.

Severoírska premiérka Arlene Fosterová sa vyjadrila, že policajtka sa mala stať terčom útoku „teroristov“. Fosterová je predsedníčkou Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorá podporuje zotrvanie Severného Írska v rámci Spojené kráľovstva, približuje AFP.

„Stále bude prichádzať k politickým nezhodám, ale Severné Írsko musí napredovať,“ napísala Fosterová na Twitteri s tým, že nemožno pripustiť obnovenie konfliktu a násilia v regióne.

Severné Írsko sa v 60. rokoch 20. storočia stalo dejiskom násilností a nepokojov medzi tzv. lojalistami, proírskymi republikánmi a britskými bezpečnostnými silami. Do podpísania mierovej dohody v roku 1998 tam zahynulo zhruba 3500 ľudí, približuje AFP. Malé polovojenské skupiny sú v tomto regióne aktívne v súčasnosti a cieľom ich plánovaných útokov sa často stávajú práve príslušníci polície.

K vystupňovaniu napätia v Severnom Írsku došlo začiatkom apríla, keď lojalisti násilným spôsobom začali vyjadrovať nespokojnosť s rozhodnutím nezačať trestné stíhanie voči členom nacionalistickej strany Sinn Féin, ktorí sa vlani v lete zúčastnili na pohrebe a údajne tým porušili pandemické opatrenia. Znepokojenie a hnev miestneho obyvateľstva podľa britských médií vyvoláva aj časť dohody o brexite týkajúca sa Severného Írska.

Viac ako týždňové protesty, ktoré však utíchli po smrti princa Philipa z 9. apríla, si vyžiadali desiatky zranených. Avšak už v pondelok 19. apríla polícia informovala o obnovení protestov, vrátane potýčky medzi menšou skupinou mladých ľudí – hlásiciacich sa k lojalistom – a políciou na západe Belfastu.

(tasr, bop)