Väznený kritik Kremľa Alexej Navaľnyj je „veľmi slabý“ a nedostáva lekársku starostlivosť. Povedala to v utorok jeho právnička Oľga Michajlovová, informovala agentúra AFP.

„Je veľmi slabý. Je preňho náročné rozprávať a sadnúť si,“ povedala Michajlovová novinárom pre trestaneckej kolóniou. Dodala, že „v tomto prípade nedochádza k poskytovaniu medicínskej starostlivosti“. Preto vyzvala, aby bol Navaľnyj prevezený do bežnej civilnej nemocnice v hlavnom meste Moskva.

Ruský opozičný politik Navaľnyj (44) začal 31. marca protestnú hladovku a jeho lekársky tím cez víkend varoval, že zdravotný stav sa mu zhoršuje tak rýchlo, že môže „v ktorúkoľvek minútu“ zomrieť. Podľa slov jeho tímu zrejme trpí poškodením obličiek a hrozí mu zástava srdca.

V pondelok ho premiestnili z trestaneckej kolónie vo Vladimirskej oblasti, približne 100 kilometrov východne od Moskvy, do zdravotníckeho zariadenia v inej kolónii v tej istej oblasti. Hoci sa tím zdravotníkov spolu s Navaľného osobnou lekárkou Anastasiou Vasiljevovou mnohokrát pokúsili navštíviť ho, zakaždým ich odmietli.

Navaľnyj si odpykáva dva a pol roka väzenia za porušenie pravidiel podmienečného prepustenia v starej kauze sprenevery, v ktorej ho odsúdili. Tento prípad je však podľa jeho slov politicky motivovaný.

Opozičného politika zatkli v januári okamžite po jeho návrate do Ruska z Nemecka, kde sa niekoľko mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Navaľnyj obviňuje z útoku novičkom prezidenta Vladimira Putina, ale toto tvrdenie Kremeľ opakovane poprel.

(tasr)