Americký prezident Joe Biden vyzval kosovskú vládu, aby pokračovala v rozhovoroch o normalizácii vzťahov so susedným Srbskom. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Biden novej kosovskej prezidentke Vjose Osmaniovej poslal list, obsah ktorého zverejnila v utorok jej kancelária. Washington bude podľa Bidena aj naďalej podporovať úsilie o zabezpečenie trvalého mieru medzi Kosovom a Srbskom a na uzavretie dohody o normalizácii ich vzájomných vzťahov.

Zlepšenie vzťahov so Srbskom je podľa Bidena nevyhnutné na to, aby Kosovo „naplno využilo svoj potenciál a plne sa integrovalo do euroatlantických inštitúcií“.

„Viem, že dosiahnutie tohto cieľa si bude vyžadovať flexibilitu a zložité kompromisy a Spojené štáty budú vaším partnerom v každom jednom kroku na tejto ceste,“ ubezpečil americký prezident, ktorý zdôraznil potrebu vzájomného „pochopenia“ medzi Srbskom a Kosovom.

Nová kosovská vláda, ktorá sa moci ujala v marci, sa podľa svojich vyjadrení zameriava najmä na boj s pandémiou a rozhovory so Srbskom nepatria medzi jej hlavnú prioritu, píše AP.

(tasr)