Zástupy ľudí sa v nedeľu zúčastnili na pohrebe biskupa Amfilohija Radoviča, ktorý bol hlavou srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) v Čiernej Hore. Účastníci tak porušili nariadenia, ktoré krajina zaviedla v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Informáciu priniesla agentúra AP.

Tisícky ľudí sa zišli pred hlavným chrámom v čiernohorskom hlavnom meste Podgorica, aby sa zúčastnili na liturgii a pochovaní biskupa, ktorého telo uložili do krypty v kostole. Podľa vyhlásenia SPC biskup zomrel v piatok na následky nákazy novým druhom koronavírusu. Hlava SPC, patriarcha Irinej, viedol v preplnenom kostole omšu, na ktorej sa zúčastnili aj desiatky duchovných predstaviteľov. Mnoho zúčastnených nemalo na tvárach rúška a nedodržiavali náležité odstupy. Čierna Hora v uplynulých dňoch zaznamenala nárast v počte prípadov ochorení COVID-19 a krajine sa nedarí udržať nákazu pod kontrolou.

Biskup Amfilohije Radovič viedol dlhoročný spor s bývalou čiernohorskou vládou, ktorá v decembri 2019 prijala zákon, na základe ktorého jej bolo umožnené vyvlastniť časť majetku SPC vrátanie niektorých chrámov a kláštorov. SPC vládu obvinila z plánov vytvoriť si svoju vlastnú cirkev a zareagovala zorganizovaním vlny protestných akcií, ktoré prerušila až pandémia koronavírusu SARS-CoV-2. Od soboty sa pri otvorenej rakve s biskupovým telom zastavili tisícky ľudí. Mnohí z nich biskupove pozostatky pobozkali, na čo lekári odporučili rakvu zavrieť. Čierna Hora dosiaľ zaznamenala 18.714 prípadov nákazy koronavírusom a 313 úmrtí.

(tasr)