Edward Snowden požiada o ruské občianstvo. Americký whistleblower a bývalý spolupracovník Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) si však plánuje ponechať i to americké.

Informovala o tom agentúra AFP.

Snowden (37) ušiel z USA v roku 2013, keď zverejnil tajné informácie o metódach elektronického sledovania používaných americkými tajnými službami zahŕňajúcich aj odpočúvanie zahraničných politikov. V snahe utiecť pred stíhaním požiadal o azyl niekoľko krajín, momentálne žije v exile v Rusku.

Snowden svoj zámer ohlásil na Twitteri niekoľko týždňov po získaní povolenia na trvalý pobyt v Rusku a len niekoľko dní po tom, čo jeho manželka Lindsay Millsová oznámila, že je tehotná.

„Po rokoch odlúčenia od našich rodičov nemáme s manželkou žiadnu chuť byť odlúčení od nášho syna,“ napísal Snowden. Dodal, že „v súčasnom období pandémie a zavretých hraníc žiadame o duálne americko-ruské občianstvo“.

Moskva len nedávno zmiernila svoj prísny zákon o štátnom občianstve a umožnila žiadateľom získať ruský pás bez toho, aby sa museli vzdať svojho pôvodného občianstva. Snowden zdôraznil, že on a Millsová „zostanú Američanmi a budú v rámci výchovy vštepovať svojmu synovi hodnoty Ameriky, ktorú milujú – vrátane slobody voľne prejaviť svoj názor“.

Snowden je v USA obvinený z porušenia zákona o špionáži. V prípade usvedčenia mu hrozí do 30 rokov väzenia. Americké úrady považujú Snowdena za zradcu, ktorý závažným spôsobom ohrozil národnú bezpečnosť. Jeho čin však vyvolal diskusiu o zákonnosti niektorých programov NSA, otázke súkromia a zasahovaní do vnútorných záležitostí cudzích štátov.

Americký prezident Donald Trump v auguste uviedol, že zvažuje udeliť Snowdenovi milosť.

(tasr, ste)