Očkovanie vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca nebude v Maďarsku zastavené ani nijako upravované. Uviedol to vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás v súvislosti s pochybnosťami týkajúcimi sa vedľajších účinkov tejto očkovacej látky.

„Touto vakcínou zaočkovali 18 miliónov britských občanov, očkovacia látka vyhovuje požiadavkám. Nikto sa nemusí obávať. Aj táto vakcína bola schválená maďarskými úradmi,“ citoval Gulyása spravodajský server propeller.hu.

Dodal, že v apríli môže dosiahnuť počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny v Maďarsku 4,4 milióna. V súčasnosti sa na podanie očkovacej látky zaregistrovalo 3,95 milióna obyvateľov. V tejto krajine očkujú piatimi druhmi vakcín vrátane čínskej a ruskej.

Spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a tvorbou krvných zrazenín je pravdepodobná, no nie je potvrdená. Uviedli to v stredu odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tiež zdôraznili, že výskyt týchto zrazenín je „veľmi zriedkavý“.

(tasr)