Juraj Marušiak: Prehĺbenie konfliktu na Ukrajine by znamenalo viacnásobné hrozby pre európske krajiny i priblíženie bojovej zóny k slovenským hraniciam.Povedal to vo štvrtok pre TASR člen Slovenskej akadémie vied (SAV).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 1. apríla obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Presun ruských vojakov na anektovanom Krymskom polostrove a pri rusko-ukrajinských hraniciach – v blízkosti území kontrolovaných proruskými separatistami – hlásili minulý týždeň aj Spojené štáty.

„Nie je to prvý raz, keď boli zaznamenané takéto rozsiahle presuny ruských vojsk k ukrajinskej hranici,“ povedal Marušiak. „Je známe, že Rusko považuje západnú hranicu za tú, z ktorej krajine najviac hrozí vojenský útok,“ dodal.

Rusko však podľa neho môže takéto prieskumy uskutočňovať opakovane s cieľom otupiť pozornosť Západu a perspektívne využiť západnú „únavu z Ukrajiny“ a prípadne Ukrajinu napadnúť.

„Hrozby môžu byť viacnásobné – od prerušenia dodávok zemného plynu pre európske štáty až po novú vlnu utečencov, čo osobitne pocítia štáty, ktoré s Ukrajinou susedia,“ povedal a pripomenul, že bezprostredným susedom Ukrajiny je i Slovensko.

„Vystupňovanie konfliktu na Ukrajine by takisto opakovane spochybnilo súčasné usporiadanie Európy, vrátane princípu nenarušiteľnosti hraníc,“ dodal.

Pripomenul, že Maďarsko neraz vystupuje ako „blízky politický partner Ruska“, a preto sa nedá vylúčiť, „že by takúto situáciu nechcelo využiť vo svoj prospech“.

Výzvu podľa Marušiaka predstavuje aj prípadná zmena pomeru síl v regióne Čierneho mora. „(Prípadný) vojnový konflikt predstavuje narušenie princípov vzťahov medzi európskymi štátmi, ako ich upravuje Záverečný akt Konferencie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (KBSE) z roku 1975,“ povedal.

Medzinárodné spoločenstvo by podľa Marušiaka na zmiernenie napätia na hraniciach medzi Ruskom a Ukrajinou malo predovšetkým viesť s oboma krajinami rokovania.
„Zároveň však treba jednoznačne povedať, že vojnový konflikt a ohrozenie suverenity Ukrajiny sú neprijateľné a spochybnia všetky projekty spolupráce s Ruskom do budúcnosti vrátane plynovodu Nord Stream 2,“ povedal.

(tasr)