Spojené štáty budú Palestínčanom opäť poskytovať pomoc, ktorú zrušila administratíva exprezidenta Donalda Trumpa. Washington im v prvej fáze pošle 235 miliónov dolárov (198 miliónov eur), oznámil v stredu Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) dostane od Washingtonu 150 miliónov dolárov (126 miliónov eur), 75 miliónov (63 miliónov eur) pôjde na hospodársku a rozvojovú pomoc v Gaze a Predjordánsku. Desať miliónov (8,4 milióna eur) venujú Spojené štáty na podporu izraelsko-palestínskeho mierového procesu.

USA už predtým avizovali pomoc pre Palestínčanov na boj proti koronavírusu hodnote 15 miliónov dolárov (12,6 milióna eur), pripomína AFP. „Americká pomoc pre palestínsky ľud je v súlade s dôležitými záujmami a hodnotami USA. Poskytuje dôležitú úľavu tým, ktorí to veľmi potrebujú, podporuje ekonomický rozvoj a podporuje izraelsko-palestínske porozumenie, koordináciu v oblasti bezpečnosti a stabilitu,“ uviedol Blinken vo vyhlásení.

Izraelský veľvyslanec v USA Gilad Erdan vyjadril nad obnovením americkej finančnej podpory pre Palestínčanov sklamanie. Konkrétne namietal, že pomoc pre UNRWA nebola ničím podmienená, napríklad istými reformami „vrátane vyňatia antisemitského obsahu z vzdelávacích osnov“ UNRWA. K palestínskym záležitostiam sa vyjadril v stredu aj samotný Biden, keď počas svojho telefonátu s jordánskym kráľom potvrdil, že Washington podporuje dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Trump zrušil finančnú pomoc vo výške 200 miliónov dolárov určenú Palestínčanom v auguste 2018. Táto suma bola pôvodne naplánovaná v roku 2017 a mala ísť na humanitné programy v Predjordánsku a pásme Gazy. Ešte predtým v tom istom roku Trumpova vláda rozhnevala palestínskych Arabov, keď presťahovala veľvyslanectvo USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Palestínčania totiž dúfajú, že východný Jeruzalem bude raz hlavným mestom ich budúceho štátu.

Bidenova administratíva pracuje na obnovení vzťahov s Palestínčanmi, avšak zatiaľ nepredstavila žiadnu novú iniciatívu zameranú na ukončenie desaťročia trvajúceho izraelsko-palestínskeho konfliktu, komentuje AFP. Predjordánsko – čiže západný breh rieky Jordán – a východnú časť Jeruzalema obsadil Izrael počas tzv. šesťdňovej vojny v roku 1967.

(tasr)