Hodnotenie budov pri ich výstavbe a obnove cez európsku metodiku Level(s) môže spôsobiť revolúciu, ak sa naň bude prihliadať v pláne obnovy.

Hodnotenie budov pri ich výstavbe a obnove cez európsku metodiku Level(s) môže spôsobiť revolúciu, ak by sa stal súčasťou podmienok pri podpore obnovy a výstavby budov z plánu obnovy alebo eurofondov. Myslia si to odborníci zo Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC).

Metodika totiž rozširuje pozornosť na všetky aspekty udržateľnosti, od energetickej efektívnosti cez kvalitu vnútorného prostredia až po adaptáciu na zmenu klímy, zdôraznil predseda predstavenstva rady Peter Robl. „Ak by sa podpora opierala napríklad o hodnotenie budov podľa Level(s), videli by sme viac obnovených škôl a nemocníc s mechanickým vetraním s rekuperáciou tepla, s tepelnými čerpadlami, vonkajším tienením alebo zelenými strechami,“ vymenoval Robl s tým, že v súčasnosti sa však pozornosť zameriava najmä na energetickú hospodárnosť budov.

Podľa Josefiny Lindblom z Európskej komisie (EK) má spomínaná metodika výhody aj v tom, že sa dá využiť na posúdenie udržateľnosti budov v každej fáze ich životného cyklu, či už pri projektovaní, výstavbe, prevádzke a rekonštrukcii. „EK tiež plánuje ďalšie kroky na podporu metodiky Level(s) vrátane nových nástrojov, ktoré uľahčia jej používanie v praxi,“ avizuje Lindblom.

Metodika sa podľa slov predsedníčky pre udržateľnosť Architektonickej rady Európy Judit Kimpian sústreďuje na všetky prírodné zdroje použité na stavbu budovy, ako aj na kvalitu zastavaného prostredia. „Je na čase pozrieť sa na to, na čom skutočne záleží a naučiť sa posudzovať dosahy počas celého životného cyklu budov,“ dodala Kimpian. Podľa nej môže metodika pomôcť získať spätnú väzbu o prevádzke existujúcich budov.

Ako uzavrel manažér pre udržateľnosť produktov a budov v spoločnosti Knauf Insulation Jean-Pierre Pigeolet, cieľom metodiky Level(s) je zavedenie spoločného jazyka pre pochopenie toho, ako stavať a navrhovať udržateľné, zdravé a pohodlné budovy. „Hlavným cieľom je však mať jednotné európske kritériá, aby sme vedeli, ako navrhnúť budovy tak, aby sa znížili environmentálne dosahy od fázy výstavby a používania, ale aj po ukončení ich životného cyklu,“ dodal.

(tasr)