Daňovo-odvodové príjmy by mali byť vo všetkých rokoch 2020 až 2024 vyššie. Očakáva to prognóza analytikov z Inštitútu finančnej politiky. Daňovo-odvodové príjmy tento rok stúpnu o 2,6 % a ich rast sa zrýchli v roku 2022 až na 7,3 %. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR.

IFP v prognóze konštatuje, že medziročný výpadok príjmov v roku 2020 na úrovni 2 % je výrazne menší, ako boli prvotné očakávania, ktoré hovorili o 6,9 % prepade. Predošlé odhady dosahujúce výpadok príjmov 2 miliardy eur sa vďaka lepšej ekonomickej situácii nenaplnili. Oproti roku 2019 sa príjmy znížili o 590 miliónov eur.

Udržali sa príjmy obcí a poisťovní, ktoré sú naviazané na trh práce. Práve stabilnejší trh práce či stabilná úspešnosť výberu DPH, čomu podľa MF nasvedčuje aj pokles daňovej medzery v roku 2020 na 16,6 %, prispeli k lepšiemu výsledku oproti odhadom.

Naopak, lockdown zasiahol najmä spotrebné dane. „Druhá vlna spojená s čiastočným uzavretím ekonomiky podlomila kolená aj spotrebe domácností. Očakávané postupné oživenie prinavráti spotrebu k minuloročným úrovniam až v druhej polovici tohto roka,“ dodal rezort financií. Zaujímavým javom druhej vlny bol nižší výnos z minerálnych olejov ako v prvej vlne. Špecificky klesol výraznejšie benzín, pričom v prvej vlne bol pokles benzínu aj nafty porovnateľný.

Oživenie tento rok bude pomalšie, ako sa očakávalo, ale trh práce stabilne prispieva k rastu daňových príjmov. Dane z práce odolávajú aj druhej vlne najmä vďaka pokračujúcemu rastu miezd a v druhej polovici roka by mohli pomôcť aj nové pracovné miesta. Práve trh práce najpozitívnejšie vplýva na prognózu príjmov v jednotlivých rokoch.

Analytici IFP očakávajú, že k rýchlemu rastu príjmov v budúcom roku prispeje pokrízové oživenie ekonomiky podporené zdrojmi z plánu obnovy a odolnosti. Prognóza tiež predpokladá pokračovanie aktuálnej stabilnej úspešnosti výberu daní.

(tasr)