Jordánsky princ Hamza potvrdil svoju lojalitu voči kráľovi Abdalláhovi II. Vo víkendovom videu obvinil vládu z rodinkárstva, korupcie a autoritárstva.

Jordánsky princ Hamza potvrdil svoju lojalitu voči kráľovi Abdalláhovi II., ktorý je jeho nevlastným bratom. Urobil tak vo vyhlásení, ktoré podpísal, oznámila v pondelok večer kráľovská rodina.

„Záujmy vlasti musia byť prvoradé a všetci stojíme za kráľom v jeho úsilí chrániť Jordánsko a jeho národné záujmy,“ uvádza sa vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra DPA. „Po udalostiach za posledné dva dni sa zverujem do rúk Jeho Veličenstva kráľa … a vždy budem pomáhať a podporovať Jeho Veličenstvo kráľa a korunného princa.“

Princ Hamza vo videu zaslanom v sobotu spravodajskej televízii BBC tvrdil, že je momentálne v domácom väzení. Hamza v ňom obvinil vládu z rodinkárstva, korupcie a autoritárstva. Každý, kto podľa neho otvorene vyjadrí svoj názor, stane sa terčom vyhrážok, šikanovania a represií.

Nezvyčajný spor v jordánskej kráľovskej rodine sa dostal na verejnosť v sobotu, keď náčelník generálneho štábu jordánskej armády 41-ročného princa vyzval, aby „prestal s činnosťou, ktorá by mohla narušiť stabilitu a bezpečnosť Jordánska“.

O deň neskôr podpredseda vlády Ajmán Safadí oznámil, že bolo zmarené sprisahanie, na ktorom sa mal podieľať aj Hamza a ktorého cieľom malo byť podkopanie bezpečnosti Jordánskeho kráľovstva. V tejto súvislosti bolo zadržaných najmenej ďalších 16 osôb.

Kráľ Abdalláh II. v pondelok požiadal svojho strýka, princa Hasana, aby bol v spore sprostredkovateľom.

Princ Hamza je najstarším synom zosnulého kráľa Husajna a kráľovnej Núr. Podľa želania svojho otca, ktorý zomrel v roku 1999, bol vymenovaný za korunného princa, keď sa kráľom stal Abdalláh. V roku 2004 ho však Abdalláh zbavil tohto titulu, ktorý udelil svojmu najstaršiemu synovi Husajnovi, čím si upevnil svoju moc.

(tasr)