Turecké úrady zadržali desať bývalých admirálov. Išlo o spolusignatárov otvoreného listu, ktorý nepriamo kritizoval plán na výstavbu kanálu spájajúceho Čierne a Marmarské more.
List zverejnený v noci na pondelok podpísalo celkovo 104 tureckých námorných dôstojníkov vo výslužbe. Signatári zdôraznili potrebu dodržiavania dôležitej medzinárodnej dohody z Montreux z roku 1936, ktorá reguluje lodnú dopravu cez úžiny Bospor a Dardanely spájajúce Čierne a Marmarské more.

Reagovali tak na plány tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý v marci schválil výstavbu rozsiahleho plavebného kanála v Istanbule, podobného Panamskému či Suezskému prieplavu. V tejto súvislosti sa objavili úvahy o možnom odstúpení Turecka od dohody z Montreaux.

Bývalí námorní dôstojníci vo svojom liste vyjadrili znepokojenie nad možnosťou odstúpenia od tejto dohody, ktorá podľa nich „najlepšie chráni záujmy Turecka.

Prokuratúra okrem zatknutia 10 admirálov nariadila aj ďalším štyrom podozrivým, aby sa do troch dní dostavili na výsluch na policajnej stanici. K ich zadržaniu nedošlo pre ich vysoký vek. Vo veci bolo otvorené vyšetrovanie pre podozrenie z tajného komplotu, ktorého cieľom bolo spáchať „zločin proti bezpečnosti štátu a ústavnému poriadku“.

(tasr)