USA zatvorili kedysi tajný blok väznice na základni Guantanamo. Piati väzni boli obvinení z vojnových zločinov pre ich údajnú účasť na zosnovaní a poskytovaní logistickej podpory pre teroristické útoky z 11. septembra 2001.

Ako sa uvádza vo vyhlásení Južného velenia amerických ozbrojených síl, väzni z Tábora 7 boli prevezení do zariadenia susediaceho s miestom, kde sú na základni zadržiavaní ostatní väzni, v rámci snahy „zvýšiť operačnú výkonnosť a efektívnosť“.

Južné velenie, ktoré dozerá na väznicu na základni Guantanamo, však neuviedlo, koľko väzňov bolo premiestnených. Úrady predtým uviedli, že v Tábore 7 bolo zadržiavaných asi 14 mužov. Na Guantaname je v súčasnosti umiestnených celkovo 40 väzňov.

Tábor 7 otvorili v decembri 2006 pre väzňov, ktorí boli predtým držaní v sieti tajných väzenských zariadení CIA, často označovaných ako „čierne miesta“, kde boli podrobení brutálnym vypočúvacím metódam. Armáda ho riadila na základe dohody s CIA a južné velenie uviedlo, že do premiestnenia boli zapojené spravodajské služby.

Americká armáda dlho odmietala potvrdiť čo i len umiestnenie Tábora 7 na základni a nikdy nedovolila novinárom nahliadnuť do útrob tohto bloku. Podľa úradov blok nikdy nebol navrhnutý ako trvalý, mal problémy so statikou a Pentagón upustil od plánov zháňať peniaze na obnovu budovy.

Prezident Joe Biden vyhlásil, že má v úmysle zavrieť väznicu na základni Guantanamo, čo si však bude vyžadovať súhlas Kongresu s presunom niektorých väzňov do USA.

(tasr)