Prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo vyše 10 miliónov Nemcov. Oznámil to nemecký minister zdravotníctva.

Najmenej prvú dávku vakcíny proti koronavírusu dostalo už viac ako 12 percent Nemcov, čo predstavuje viac ako desať miliónov občanov krajiny. Oznámil to v sobotu na Twitteri nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Obe dávky vakcíny dostalo už 4,3 milióna ľudí. Len počas piatku bolo podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) a ministerstva zdravotníctva podaných 217.000 dávok očkovacích látok. Dosiaľ sa na očkovanie použilo podľa Spahna takmer 10,7 milióna dávok od konzorcia Pfizer/BioNTech, 0,7 milióna dávok od firmy Moderna a 2,9 milióna dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca.

V sobotu bol prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu od AstraZenecy zaočkovaný v Berlíne 60-ročný hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert, informovala agentúra DPA. Na sociálnej sieti Twitter sa poďakoval personálu očkovacieho centra na letisku Tegel, pričom ocenil „priateľskú a pozitívnu atmosféru“. Prvú dávku vakcíny od firmy AstraZeneca dostal i šéf RKI Lothar Wieler (60).

Nemecké ministerstvo zdravotníctva v utorok preventívne pozastavilo očkovanie proti chorobe COVID-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca v prípade osôb mladších ako 60 rokov pre podozrenia z jej možných vedľajších účinkov, konkrétne tvorby krvných zrazenín.
Berlín touto vakcínou preto začal očkovať i ľudí vo veku 60-70 rokov. Pre túto vekovú skupinu nie je momentálne dostupná iná vakcína okrem AstraZenecy.

(tasr)