Štyria príslušníci jednotiek OSN prišli o život pri útoku na ich tábor Aguelhok na severe Mali. Zodpovednosť za útok sa pripisuje džihádistom.

S odvolaním sa na misiu OSN v Mali (MINUSMA) o tom v sobotu informovala agentúra AFP. Generálny tajomník OSN António Guterres vo svojom vyhlásení uviedol, že útok „čo najrozhodnejšie odsudzuje“ a ocenil statočnosť vojakov OSN, ktorí útok odrazili.

MINUSMA vo svojom vyhlásení uviedla, že príslušníci mierových zborov „statočne odrazili komplexný útok niekoľkých ťažko ozbrojených teroristov“. Dodala, že útočníci utrpeli ťažké straty a zanechali na mieste „niekoľkých svojich mŕtvych“. Podľa iného zdroja ide o 20 zabitých útočníkov.

Okrem štyroch obetí z radov príslušníkov MINUSMA si útok na ich strane vyžiadal aj 19 zranených.
MINUSMA dodala, že miesto útoku sa nachádza asi 200 kilometrov od alžírskych hraníc. Jeho terčom bol kontingent príslušníkov mierových síl z Čadu.

Zdroj OSN označil nájazd za „veľmi veľký“ – útočilo asi 100 ozbrojencov na motorkách a vozidlách. Boje trvali tri hodiny, sprevádzala ho paľba z mínometov i prestrelky. Došlo aj k pokusu o bombový útok na vojenské vozidlo.

Misia MINUSMA vo svojom vyhlásení označila piatkový útok za ďalší „pokus o zastavenie mierového procesu“. Ubezpečila súčasne, že útok „nijakým spôsobom nenaruší odhodlanie príslušníkov mierových síl pokračovať vo vykonávaní svojho mandátu“. Od začiatku tohto roku bolo pri útokoch zabitých desať príslušníkov MINUSMA.

(tasr, min)