USA, Japonsko a Južná Kórea rokovali o postupe voči Severnej Kórey. Japonsko má záujem o spoluprácu so Spojenými štátmi.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa v piatok stretol so svojimi náprotivkami z Južnej Kórey a Japonska, aby prediskutovali postup v súvislosti so Severnou Kóreou a bezpečnostnú situáciu v indicko-tichomorskom regióne, informovala agentúra DPA. Stretnutie sa uskutočnilo na základni amerického letectva a námorníctva Joint Base Andrews v štáte Maryland.

„Poradcovia pre národnú bezpečnosť sa podelili o svoje obavy v súvislosti so severokórejským programom jadrových a balistických rakiet a opätovne potvrdili záväzok venovať sa týmto záležitostiam a riešiť ich prostredníctvom intenzívnej trojstrannej spolupráce smerom k denuklearizácii,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Od summitu predošlého amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom vo Vietname vo februári 2019 nedosiahli Washington a Pchjongjang v rokovaniach o severokórejskom jadrovom programe nijaký pokrok, poznamenáva DPA. Japonský premiér Jošihide Suga sa má 16. apríla vo Washingtone stretnúť s novým šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom. Témou rokovaní majú byť záležitosti súvisiace s Čínou a so Severnou Kóreou, ako aj spolupráca v indicko-pacifickom regióne.

(tasr, min)