Grécko v piatok obvinilo Turecko, že sa v Egejskom mori snaží „vyvolať eskaláciu“. Prostriedkom majú byť „nebezpečné manévre lodí“ a „nelegálna pomoc migrantom“.Grécka pobrežná stráž podľa agentúry AFP v piatok ráno informovala „o viacerých incidentoch“, ktorých účastníkom bola turecká pobrežná stráž a námorníctvo, keď sprevádzali člny s migrantmi k hraniciam EÚ „v snahe vyvolať eskaláciu s Gréckom“.

Grécka stráž už predtým oznámila, že jeden z jej hliadkovacích člnov neďaleko ostrova Lesbos „obmedzovalo“ turecké plavidlo, ktoré vykonávalo „nebezpečné manévre“. V dvoch iných prípadoch sa turecké hliadkovacie člny údajne pokúsili pomôcť plavidlám s migrantmi pri ich vstupe do gréckych vôd.

Agentúra AFP pripomenula, že Atény žiadajú od Ankary, aby zlepšila dohľad nad trasami migrantov a prijala stovky žiadateľov o azyl, ktorí nemajú nárok na právnu ochranu utečenca.

Komisárka EÚ pre vnútorné veci Ylva Johanssonová tento týždeň počas návštevy na ostrove Lesbos vyzvala Turecko, aby „urgentne“ obnovilo návraty migrantov z Grécka.

AFP dodala, že problematika migrácie a ďalšie regionálne problémy budú témou rokovaní šéfov EÚ Ursuly von der Leyenovej a Charla Michela s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, keď sa na budúci týždeň stretnú v Turecku. (tasr, tob)