Ukrajina zaznamenala za uplynulých 24 hodín rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie. Pribudlo takmer 20 000 infikovaných.

Tretí deň po sebe evidujú v krajine i vyše 400 úmrtí. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na piatkové údaje ukrajinského ministerstva zdravotníctva.

Ako uviedol minister zdravotníctva Maxym Stepanov, počet infikovaných sa zvýšil o 19 893 a pribudlo 433 obetí ochorenia COVID-19. Prudký nárast prípadov evidujú na Ukrajine už dva týždne, pripomína agentúra TASS. V krajine sa šíria i britský a v dvoch oblastiach aj juhoafrický variant koronavíurusu.

Kritická situácia je najmä v hlavnom meste Kyjev, kde je obsadených 80 percent z takmer 6200 lôžok pre covidových pacientov. V Kyjeve začnú od pondelka platiť sprísnené opatrenia – úplne sa zatvoria školy a škôlky a ľudia budú môcť mestskú hromadnú dopravu využívať len s mimoriadnym preukazom. Od 20. marca sú v Kyjeve zatvorené kultúrne inštitúcie a veľké nákupné centrá a reštaurácie môžu podávať len jedlo so sebou. Do 30. apríla je v krajine v platnosti núdzový stav.

Päť týždňov po štarte očkovacej kampane dostalo prvú dávku vakcíny podľa oficiálnych údajov takmer 270 000 Ukrajincov, pričom len dve osoby boli zaočkované i druhou dávkou. Od začiatku pandémie potvrdili na Ukrajine s populáciou vyše 40 miliónov ľudí, viac než 1,7 milióna nakazených a takmer 34 000 úmrtí. (tasr, tob)