Účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech je asi 91 percent, ochráni aj pred juhoafrickou mutáciou nového koronavírusu.

Vakcína od spoločností Pfizer a BioNTech má približne 91-percentnú účinnosť v ochrane pred ochorením COVID-19. Vo štvrtok to oznámili obe spoločnosti a citovali pritom aktualizované údaje z testovania, ktorého účastníkmi boli aj ľudia zaočkovaní už šesť mesiacov. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Vakcína mala tiež 100-percentnú účinnosť v ochrane pred ochorením covid medzi účastníkmi testovania v Juhoafrickej republike (JAR), kde prevláda nový variant koronavírusu B1351, aj keď počet týchto účastníkov bol pomerne malý, konkrétne 800. Hoci nová celková účinnosť 91,3 percenta je nižšia než pôvodných 95 percent hlásených vlani v novembri po testovaní na 44 000 ľuďoch, odvtedy sa stalo po celom svete dominantné množstvo variantov.

Výkonný šéf Pfizeru Albert Bourla uviedol, že aktualizované údaje, ktoré zahŕňajú aj údaje o vyše 12 000 ľuďoch úplne zaočkovaných najmenej šesť mesiacov, umožňujú výrobcom vakcíny odovzdať americkému regulačnému úradu žiadosť o jej úplné schválenie.

Takisto neboli u účastníkov testov pozorované žiadne vážne ťažkosti šesť mesiacov po podaní druhej dávky, informovali obe spoločnosti. Dodali, že vakcína má vo všeobecnosti rovnakú účinnosť bez ohľadu na vek, rasu, pohlavie či národnostnú príslušnosť a aj u pacientov s rôznymi existujúcimi zdravotnými problémami. Počas testovania sa hodnotilo vyše 900 potvrdených prípadov covidu, väčšinou sa vyskytli medzi účastníkmi, ktorí dostali placebo.

(tasr, min)