Biden na štvrtok zvolal prvé zasadnutie vládneho kabinetu. Celkovo by malo byť prítomných 25 ľudí.

Americký prezident Joe Biden zvolal na štvrtok prvé zasadanie svojej vlády, na ktorom sa bude hovoriť o jeho novom pláne v oblasti infraštruktúry, informovala v stredu agentúra AP.

Na stretnutí sa osobne zúčastní všetkých 16 členov Bidenovho vládneho kabinetu i ďalší vysokopostavení vládni činitelia vrátane šéfa kancelárie Bieleho domu Rona Klaina a riaditeľky spravodajských služieb (DNI) Avril Hainesovej. Celkovo by malo byť podľa Bieleho domu prítomných 25 ľudí.

Pre niektorých zúčastnených to bude vôbec prvé stretnutie s ostatnými členmi vlády, pretože osobné stretnutia sú z dôvodu pandémie koronavírusu obmedzené.

Vláda sa nezíde v miestnosti susediacej s Oválnou pracovňou prezidenta, kde sa tieto zasadnutia tradične uskutočňujú. Prvé zasadnutie bude v priestrannejšej miestnosti v strednej časti Bieleho domu, aby bolo možné dodržať predpísané rozstupy.

Prezident Biden má v stredu počas prejavu v Pittsburghu predstaviť plán na investovanie dvoch biliónov dolárov (1,70 bilióna eur) počas ôsmich rokov do americkej infraštruktúry so zameraním na dopravu.

Zasadnutia amerického vládneho kabinetu v modernej ére slúžia najmä na uistenie sa, že všetky vládne úrady zastávajú rovnaký postoj – namiesto toho, aby sa na nich určovala vládna politika, píše AP s odvolaním sa na bývalých vládnych úradníkov. Tieto stretnutia takisto prezidentovi poskytujú príležitosť, aby jasne predstavil svoje hodnoty a priority.

Vládnej politike sa členovia kabinetu väčšinou venujú na menších zhromaždeniach ako Rada pre národnú bezpečnosť (NSC) a Rada pre domácu politiku (DPC).

(tasr)