Medzinárodný trestný súd potvrdil oslobodenie pre exprezidenta Pobrežia Slonoviny. Po desiatich rokoch sa tak môže vrátiť do vlasti.

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu potvrdil oslobodenie bývalého prezidenta Pobrežia Slonoviny Laurenta Gbagba spod obvinení zo zločinov proti ľudskosti. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Gbagbo ukázal na súde palce hore, keď sudcovia zamietli odvolanie prokurátorov proti šokujúcemu verdiktu z roku 2019, ktorý ho očistil od obvinení z vlny povolebného násilia. ICC oslobodil aj jeho blízkeho spolupracovníka a lídra mládeže Charlesa Blé Goudého.

Gbagbo – prvá hlava štátu, ktorá sa postavila pred tento tribunál -, odmietal všetky obvinenia za krviprelievanie. Rozpútalo sa po tom, čo Gbagbo neuznal výsledky volieb v roku 2010. Pri násilnostiach zahynulo 3000 ľudí.

Sudcovia odvolacieho súdu „zamietajú odvolanie prokurátorov proti oslobodzujúcemu rozsudku a potvrdzujú rozhodnutie súdnej komory“, ktorá pôvodne prípad odmietla, oznámil v stredu predsedajúci sudca Chile Eboe-Osuji.

Sudca dodal, že ICC nariadil súdnym predstaviteľom „pripraviť bezpečný prevoz pána Gbagbu a pána Blé Goudého do štátu alebo štátov, ktoré ich prijmú“.

Gbagbo žil po prepustení z väzby v roku 2019 v Bruseli, čo bolo v súlade s nariadeniami súdu. V prípade definitívneho oslobodenia sa plánoval vrátiť do Pobrežia Slonoviny, s čím súhlasil aj jeho niekdajší rival Alassane Ouattara.

„Dnešné rozhodnutie tribunálu je krokom k pravému zmiereniu,“ zareagoval v stredu Gbagbov tím obhajcov.

ICC teda potvrdil verdikt súdu z 15. januára 2019, ktorý zbavil Gbagba (75) a jeho spolupracovníka Charlesa Blé Goudého (49) obvinení súvisiacich s vlnou násilia po sporných voľbách v západoafrickej krajine v roku 2010. Gbagbo a Blé Goudé boli obvinení zo štyroch zločinov proti ľudskosti. Išlo o vraždu, znásilnenie, prenasledovanie a iné nehumánne činy. Obaja však trvali na svojej nevine.

(tasr, bop)